BioFarma Františkov

Babička a přátelství v krojích
Stěna sklo kámen
Bourárna
Pohled na farmu a rodný dům
Paznechtáři ČB
Dýmka
Sedláci
Bez názvu

Pár řádek o nás

Farma podnikající v ekologickém zemědělství. Zabýváme se chovem masného skotu plemene Hereford. Naše farma se nachází na pomezí Českého středohoří a Českého Švýcarska v údolí řeky Ploučnice a v současné době obhospodařuje cca 60 ha. Na farmě provozujeme vlastní bourárnu masa, kdy jsme držiteli nejvyšší certifikace Státní veterinární správy pro potravinářský provoz s možností obchodovat v rámci celé EU. Maso dodáváme především individuálním zákazníkům, ale spolupracujeme i s vybranými restauracemi, které oceňují vysokou kvalitu vyzrálého hovězího masa. V roce 2018 jsme pak začali provozovat Centrum služeb pro turisty Ploučnice, jelikož se nacházíme v blízkosti cyklostezky a dalších turistických cílů Jsme ryze rodinou farmou. Snažíme se aby náš skot měl co nejpřirozenější podmínky pro život. Jsme v režimu přirozené plemenitby, kdy býci jsou se stádem cca od května až do konce pastevní sezóny. První telata se pak rodí ještě na zimovišti, kde jim jako přístřešek slouží stáj s hlubokou podestýlkou. Více jak polovinu telat však rodí krávy na pastvinách kam za nimi i několikrát za den vyrazíme. Věříme, že to všechno se odráží v kvalitě masa. Jsme držiteli certifikátu č. 022311 ekologického zemědělce kdy naše seno, senáž a skot můžeme označovat jako BIO.

Vítejte u nás na farmě

Vítejte u nás na farmě

    Když naše rodina z maminčiny strany osidlovala v roce 1945 pohraničí, využila možnosti koupit od státu hospodářství s velkým domem ve Františkově nad Ploučnicí. Jelikož prababička Vlasta z rodu Bradů pocházela z Milčic u Poděbrad a celá rodina pracovala v zemědělství, na statku u pana starosty Vozába, měli velké zkušenosti. V tu chvíli také možnost hospodařit na majetku po nešťastných sudetských Němcích. Ne však nadlouho. Hospodářství schramstlo JZD i s pozemky. Ještě dlouho jsem jako malý kluk obdivoval malovaný obrázek dvou milovaných koní, které měl praděda Alois na stěně. Pozemky pak rodina restituovala a po letech jsem zcelili okolní parcely a tak vznikla malá farma hospodařící  na pozemcích o celkové výměře 60 hektarů. Z této výměry je cca 57 ha pastvin a luk. Ostatní jsou remízky, nebo lesní pozemky. Stále se také snažilme čistit v minulosti zarostlé pozemky od náletů a trnek. V roce 2018 jsme rozšilřili naše pastviny o areál za hřbitovem a okolo pískovny. Dvě naše stáda jsou témeř celý rok na pastvě a v zimních měsících, za mrazů, máme zimoviště s přístřeškem a vyhřívanými napáječkami. Vodu používáme z vlastní studny, o kterou se nám stará pravidelně odborná firma.

     Naše farma je členem Místní akční skupiny Labské skály a angažujeme se nejenom v ziskové, ale i v neziskové sféře. Na farmě má kanceláře nezisková organizace Spolek nad Ploučnicí.
Kultivujeme krajinu a vracíme do objektu bývalého kravína po 20 letech chov skotu. Vybrali jsme si plemeno Hereford, které snese extenzivní způsob chovu. To znamená, že může být celý rok venku. Základní stádo herefordů s plemenným býkem jsme přivezli v roce 2015 z Chřibské v Českém Švýcarsku. Vedle klasických investic do majetku jsme v poslední době realizovali celkem čtyři investiční projekty s podporou Programu rozvoje venkova a programů Ústeckého kraje.

    Rádi vás přivítáme na naší farmě třeba s rodinou a dětmi. V jarních měsících jsou naší radostí telata, která se rodí z části na zimoviště a z části již na pastvě.

V roce 2018 jsme vybudovali vlastní bourárnu masa a nabízíme k prodeji hovězí a telecí maso. Maso necháváme cca 3 týdny zrát ve visu v režimu tzv. suchého zrání. Poté jej rozbouráme a balíme do vakua. Jsme pod přísným měsíčně se opakujícím dohledem Státní veterinární správy a držiteli takzvaného oválu CZ 42920164 ES. Provoz bourárny je v rámci mezinárodního systému bezpečnosti výroby potravin HACCAP. Pokud máte zájem o naše produkty přejděte do aktualit, kde najdete aktuální nabídku, popřípadě si zobrazte ceník. Hezký den.