BioFarma Františkov

Babička a přátelství v krojích
Pohled na farmu a rodný dům
Paznechtáři ČB
Dýmka
Sedláci
Léto
Bez názvu

Pár řádek o nás

Farma podnikající v ekologickém zemědělství. Zabýváme se chovem masného skotu plemene Hereford. Naše farma se nachází na pomezí Českého středohoří a Českého Švýcarska v údolí řeky Ploučnice a v současné době obhospodařuje cca 60 ha. Na farmě provozujeme vlastní bourárnu masa, kdy jsme držiteli nejvyšší certifikace Státní veterinární správy pro potravinářský provoz s možností obchodovat v rámci celé EU. Maso dodáváme především individuálním zákazníkům, ale spolupracujeme i s vybranými restauracemi, které oceňují vysokou kvalitu vyzrálého hovězího masa. V roce 2018 jsme pak začali provozovat Centrum služeb pro turisty Ploučnice, jelikož se nacházíme v blízkosti cyklostezky a dalších turistických cílů Jsme ryze rodinou farmou. Snažíme se aby náš skot měl co nejpřirozenější podmínky pro život. Jsme v režimu přirozené plemenitby, kdy býci jsou se stádem cca od května až do konce pastevní sezóny. První telata se pak rodí ještě na zimovišti, kde jim jako přístřešek slouží stáj s hlubokou podestýlkou. Více jak polovinu telat však rodí krávy na pastvinách kam za nimi i několikrát za den vyrazíme. Věříme, že to všechno se odráží v kvalitě masa. Jsme držiteli certifikátu č. 022311 ekologického zemědělce kdy naše seno, senáž a skot můžeme označovat jako BIO.

    Když moje rodina z maminčiny strany osidlovala v roce 1945 pohraničí, využila možnosti koupit od státu hospodářství s velkým domem ve Františkově nad Ploučnicí. Jelikož prababička Vlasta z rodu Bradů pocházela z Milčic u Poděbrad a celá rodina pracovala v zemědělství, na statku u pana starosty Vozába, měli velké zkušenosti. V tu chvíli také možnost hospodařit na majetku po nešťastných sudetských Němcích. Ne však nadlouho. Hospodářství schramstlo JZD i s pozemky. Ještě dlouho jsem jako malý kluk obdivoval malovaný obrázek dvou milovaných koní, které měl praděda Alois na stěně. Pozemky pak rodina restituovala a po letech jsem zcelili okolní parcely a tak vznikla malá farma hospodařící  na pozemcích o celkové výměře 60 hektarů. Z této výměry je cca 57 ha pastvin a luk. Ostatní jsou remízky, nebo lesní pozemky. Stále se také snažilme čistit v minulosti zarostlé pozemky od náletů a trnek. V roce 2018 jsme rozšilřili naše pastviny o areál za hřbitovem a okolo pískovny. Dvě naše stáda jsou témeř celý rok na pastvě a v zimních měsících, za mrazů, máme zimoviště s přístřeškem a vyhřívanými napáječkami. Vodu používáme  z vlastní studny, o kterou se nám stará pravidelně odborná firma.

     Naše farma je členem Místní akční skupiny Labské skály a angažujeme se nejenom v ziskové, ale i v neziskové sféře. Na farmě má kanceláře Spolek nad Ploučnicí.
Kultivujeme krajinu a vracíme do objektu bývalého kravína po 20 letech chov skotu. Vybrali jsme si plemeno Hereford, které snese extenzivní způsob chovu. To znamená, že může být celý rok venku. Inspirací a rádcem je pro nás Ing. Machač ze stejnojmenné farmy v Chřibské v Českém Švýcarsku. Také čerpáme ze zkušeností našich přátel z ekofarmy Sad u ořechového háje v Jezvé u České Lípy a to především v ovocnářských ambicích a  chovu včel. Zapomenout nemůžeme také na Ing. Milana Šlambora, jemuž vděčíme za pomoc při zcelování pozemků. Vedle klasických investic do majetku jsme v poslední době realizovali celkem čtyři investiční projekty s podporou Programu rozvoje venkova a programů Ústeckého kraje.

    Rádi vás přivítáme na naší farmě třeba s rodinou a dětmi. V jarních měsících jsou naší radostí telata, která se rodí z části na zimoviště a z části již na pastvě.

V roce 2018 jsme vybudovali vlastní bourárnu masa a nabízíme k prodeji hovězí a telecí maso. Maso necháváme 3-4 týdny zrát ve visu v režimu tzv. suchého zrání. Poté jej rozbouráme a balíme do vakua. Jsme pod přísným dohledem Státní veterinární správy a držiteli tzv.  oválu CZ 42920164 ES. Provoz bourárny je v rámci mezinárodního systému bezpečnosti potravin HACCAP.